Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

Ailede Bir Ölüm / James Agee

Ailede Bir Ölüm / James Agee
Üretici: AYRINTI YAYINLARI
Ürün Kodu: 9789755391601
Stok Durumu: 2
₺14.00
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Kitap Hakkında

 

Ailede Bir Ölüm James Agee’nin Türkçedeki tek kitabı.

Amerika’nın içe kapalı, geleneklerine bağlı bir yöresinde doğup büyüyen Agee, geleneksel aile ilişkilerini, insanların yaşam ve ölüm karşısındaki yalnızlıklarını büyük bir sadelik ve incelikle işlemesiyle dikkatleri çekiyor...

Agee yaşamı ve ölümü varoluşçu bir açıdan sorgulamıyor. Daha çok bir olgunun ya da olayın insanlar üzerindeki etkisini garip denebilecek bir tutku ve yoğunlukla betimliyor. Birbirlerine kanbağlarıyla bağlı insanların duygusal yaşantılarının acı bir olayın ağırlığı karşısında altüst oluşunu, belli “an”larda aralarında kurulan uzaklık ve yakınlıkları anlatıyor. Davranışlar, sözler ve jestlerle kurulan bu duygu dünyasını olağanüstü bir titizlik ve duyarlıkla yansıtıyor Agee. Bilinci kılı kırk yararcasına didikleyen üslubuyla Faulkner’ı çağrıştırsa da “dış dünya” daha ağır basıyor Agee’de.

Romanda “bir çılgının anlattığı masal”a benzetilen hayat, tüm karmaşıklığı ve acımasızlığı ile önümüze seriliyor: Yabancı, uzak, kayıtsız ve her türlü anlamlandırmaya açık... Agee bu açıklığı aile ilişkileri, insanlar arası iletişim ve iletişimsizlikle dolduruyor: Uyulması gereken kurallar, söylenmesi gereken sözler, karşılıklı ödevler ve alttan alta akan gerçek duygu ve düşünceler...

Her türlü abartıdan uzak, yalınlığın ve içtenliğin edebiyattaki karşılığı olan bir roman Ailede Bir Ölüm...

Gündelik hayatın “basit” gerçeklerini incelikli bir üslupla anlatan bir yazar James Agee...

Ve bu yalınlığın, içtenliğin, inceliğin Türkçedeki dünyasını kuran bir çevirmen Tomris Uyar...

 

Künye

Yazar Hakkında

James Agee
James Agee (1909-1955), 27 Kasım 1909'da Knoxville, Tennessee'de doğdu. Phillips Exeter Akademisi'nde okudu. 1932'de Harvard Üniversitesi'ni bitirdi. 1934'te Permit Me Voyage adlı şiir kitabı yayımlandı. Aynı yıl Fortune dergisine girdi. Dergi için Alabamalı bir çiftçinin hayatını kaleme aldı. Makalesi dergide yayımlanmadı, ancak Walker Evans'ın fotoğraf görüntüleriyle birlikte 1941'de Let Us Now Praise Famous Men adı altında kitap olarak yayımlandı. 
1939'da Time dergisine girdi. 1943'ten 1948'e kadar Nation dergisinde film eleştirmenliği yaptı. 1948'den ölümüne kadar senarya yazarlığıyla uğraştı: The Quiet One (1949), The African Queen (1952) ve The Night of the Hunter (1955) adlı filmler ile çeşitli televizyon filmlerinin senaryoları. 16 Mayıs 1955'te New York'ta öldü.
The Morning Watch (1951) adlı romanı ile A Death in the Family, All the Way Home (1960) adıyla sahneye de uyarlandı. Oyun Pulitzer Ödülü ile New York Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü'nü kazandı. Film eleştirilerinin derlemelerinden oluşan bir kitap ölümünden sonra I. cilt olarak Agee on Film (1958) adıyla yayımlandı. Beş film senaryosundan oluşan bir derleme de 1960'ta 2. cilt olarak yayımlandı. 1962 yılında dostu Peder James H. Flye'a içten ve nazik bir dille yazdığı mektupların yayımlanmasıyla bir yazar olarak hak ettiği değere kavuştu.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: