Hoşgeldin ziyaretçi Oturum Aç ya da Üye Ol.

AKP’li Yıllarda Emeğin Durumu

 AKP’li Yıllarda Emeğin Durumu
Üretici: YORDAM
Ürün Kodu: 9786051720982
Stok Durumu: 1
₺20.00
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap
AKP’li Yıllarda Emeğin Durumu
Bağımsız Sosyal Bilimciler
 
Çalışmaları Yordam Kitap tarafından kitaplaştırılan Bağımsız Sosyal Bilimciler’in bu yeni ortak ürünü, ekonomik gelişmelere arka planda yer vererek, hemen tümü ile AKP yönetiminde geçen 2000’li yıllarda sermaye yanlı/serbest piyasa ağırlıklı politikaların emekçiler üzerindeki etkilerine odaklanıyor. 

Kitabın ilk bölümü, ele alınan dönemde Türkiye ekonomisinin uluslararası düzlemde değerlendirilmesine, ikinci bölümü ise işgücü piyasalarındaki gelişmelerin analizine ayrılmıştır. Yaygın söylemin aksine, AKP yönetimi altında Türkiye’nin parlak ve istisnai ekonomik sonuçlara ulaşamadığı sergilenmiştir. 

Kitabın izleyen üç bölümünde şu sorulara yanıt aranmaktadır: 
Çalışma hayatı, emeğin örgütlenmesi ve toplumsal mücadelesi ve tarımsal yapılar, neoliberalizmin ideolojik koşullandırmaları altında nasıl biçimlenmiştir? 
Bu biçimlenme, gelir ve servet bölüşümünü sınıfsal düzeyde nasıl etkilemiştir? 
Olumsuz bölüşüm örüntülerini emekçiler ve yoksullar için katlanılabilir kılmak üzere, hangi “telafi mekanizmaları” harekete geçirilmiştir; bunların sonuçları nelerdir? 

Kitabın son üç bölümünde Türkiye’de emeğin durumu tartışılırken çoğu kez yeterince incelenmeyen üç önemli alan (eğitim ve bilim, sağlık, barınma) ele alınmıştır. Altıncı Bölüm’de eğitim ve bilimin ticarileştiği ve çağdaş değerlerden uzaklaştığı vurgulanmakta, Yedinci Bölüm’de sağlık sektöründeki gelişmeler Sağlıkta Dönüşüm Programı ekseninde, ana başlıklarıyla ayrıntılandırılmakta, Sekizinci (ve son) Bölüm’de ise hızlı kentleşme ve kentsel dönüşüm girişimleri ile bunların doğurduğu toplumsal muhalefet incelenmektedir. 
 
Kitap No : 251
ISBN : 978-605-172-098-2
Sayfa Sayısı : 304
Baskı : 1. Baskı, Ekim 2015, İstanbul
Editör : K.BORATAV-F.ŞENSES-O.TÜREL
Yayın Yönetmeni :  
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER
Baskı : Berdan Matbaa

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: